Koronawirus – rozmowa z ekspertem z Kanady - strona 2

03.02.2020
prof. Nishma Singhal, prof. Roman Jaeschke
McMaster University, Hamilton, Canada

Tych 100 śmiertelnych przypadków odnotowano w gronie 4 000 osób, u których wystąpiły objawy choroby, czyli u których choroba miała cięższą postać niż w stadium bezobjawowego nosicielstwa. Statystyki nie odbiegają więc od tych dotyczących innych głównych chorób wirusowych.
Wspomniała Pani, że osoby, które zauważą u siebie objawy choroby, powinny się zgłosić do lekarza. Z drugiej strony doświadczenie pokazuje, że do rozprzestrzeniania się wirusa na największą skalę dochodzi w szpitalach i przychodniach, co widać na przykładach SARS i MERS. Lepiej więc udać się do poradni osobiście, czy wystarczy zadzwonić?

Jeżeli objawy są łagodne, wydaje mi się, że najlepiej jest zadzwonić do przychodni po poradę i zostać w domu, żeby nie narażać innych osób. Jeżeli natomiast niezbędne są badania i potwierdzenie diagnozy, to obecnie możemy je uzyskać wyłącznie na szpitalnym oddziale ratunkowym. Zadzwońmy jednak wcześniej i uprzedźmy personel, aby mógł się odpowiednio przygotować i wdrożyć właściwe środki ochronne. Ponieważ nie mamy pełnej wiedzy o sposobach rozprzestrzeniania się wirusa, stosujemy środki ostrożności wymagane przy zakażeniach przenoszonych drogą powietrzno-pyłową. Jeżeli jednak sytuacja tego nie wymaga, zostańmy w domu. Nie wychodźmy i nie narażajmy innych.

I moje ostatnie pytanie. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę? Co powinno nas zaniepokoić?

Ze wstępnych raportów, opracowanych w oparciu o publikacje dotyczące pierwszej fali zakażenia, wynika, że około 97% wszystkich osób, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, wystąpiła gorączka i to ona jest najbardziej charakterystyczna.
Na drugim miejscu był kaszel, na który skarżyło się 60-70% pacjentów. Nie wolno też bagatelizować objawów takich jak trudności w oddychaniu. To pierwszy sygnał, że może rozwinąć się zapalenie płuc, które już jest ciężką chorobą i wymaga pomocy lekarskiej. Trudności w oddychaniu to zdecydowanie jeden z bardziej alarmujących objawów.

Dziękuję bardzo za pouczającą rozmowę. Niewykluczone, że w najbliższych dniach wrócimy do tematu, w zależności od rozwoju sytuacji.

Również dziękuję.

strona 2 z 2
Wybrane treści dla pacjenta
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!