Wzrost liczby inwazyjnych zakażeń paciorkowcem z grupy A wśród dzieci w Europie
20.02.2023
opracowała: dr n. med. Martyna Biała
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Noworodkowe zakażenie paciorkowcami grupy B
Noworodkowe zakażenie paciorkowcami grupy B jest wywoływane przez bakterie Streptococcus agalactiae. Należą one do pospolitej flory przewodu pokarmowego, narządów płciowych u mężczyzn i kobiet, a niekiedy też gardła. Zakażenie Streptococcus agalactiae przenoszone jest między innymi drogą płciową. Nosicielstwo tej bakterii dotyczy ok. 35% kobiet ciężarnych, z czego wynika częste nosicielstwo wśród noworodków (nawet do 40%). Źródłem zakażenia nowo urodzonego dziecka jest najczęściej matka nosicielka, której narządy moczowo-płciowe są skolonizowane bakterią.
-
Zakażenia meningokokowe, sepsa meningokokowa
Inwazyjna choroba meningokokowa jest najczęstszą postacią zakażeń meningokokowych – ciężką, gwałtownie postępującą chorobą bakteryjną wywołaną przez wtargnięcie dwoinek zapalenia opon do prawidłowo jałowych miejsc organizmu, takich jak krew i ośrodkowy układ nerwowy.
-
Szczepienie przeciwko pneumokokom
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola).
-
Róża
Róża jest chorobą skóry i tkanki podskórnej wywołaną przez paciorkowce. Bakterie wnikają do organizmu przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową i powodują zapalenie, najczęściej na kończynach dolnych lub twarzy. Skóra jest żywoczerwona, błyszcząca, obrzęknięta, wyraźnie odgraniczona od skóry zdrowej, bolesna. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków.
-
Zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego
Zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego to bardzo szybko postępująca choroba wywołana przez zakażenie paciorkowcami beta-hemolizującymi grupy A, które produkują określone toksyny. Zespół ten przebiega z wstrząsem. Wstrząs jest stanem zagrożenia życia, w którym dochodzi do niedotlenienia wielu narządów, co skutkuje ich niewydolnością.
-
Sepsa i wstrząs septyczny
Sepsa bezpośrednio zagraża życiu chorego, ponieważ w jej przebiegu dochodzi do niewydolności wielu ważnych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca.