COVID-19 - 48 osób hospitalizowanych w Polsce - strona 2

13.02.2020
Klaudia Torchała

Jeśli chodzi o personel, to w kraju jest 1316 lekarzy ze specjalizacją z chorób zakaźnych. "Myślę, że jest to wystarczająca liczba na nasze potrzeby. Jeżeli wybuchłaby epidemia, te potrzeby będą większe, ale lekarze chorób wewnętrznych także mają odpowiednią wiedzę w tym zakresie" – uspokoił.

Każde województwo ma także plan zabezpieczenia miejsc do odbywania kwarantanny. W Polsce mamy ich 36 tys. Wiceminister, odpowiadając też na pytanie o inkubację wirusa, zaznaczył, że okres obserwacji, wynoszący 14 dni, jest wystarczający. Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnił zaś, że z reguły objawy chorobowe pojawiają się w trzecim dniu, a średnio w piątym, po kontakcie z zakażoną osobą. "10 dni to jest taki naddatek epidemiologów. A 14 dni to już absolutne poczucie bezpieczeństwa" – zapewnił Pinakas.

Posłowie poruszyli też istotny temat przymusu wobec pacjentów, którzy nie chcieliby się poddać kwarantannie, jeśli zachodziłaby taka konieczność. Poseł Rajmund Miller (KO) zasugerował, że obowiązujące przepisy mogą nie być wystarczające, by przymusić pacjentów do izolacji. "Co ma wpisać lekarz, jeśli podejrzewa i kieruje pacjenta z podejrzeniem COVID-19?" – zapytał.

Poseł wyjaśnił, że w świetle obowiązującej ustawy o chorobach zakaźnych nowy wirus nie jest wymieniony na liście chorób. Tylko w tym wypadku istnieje możliwość, gdy pacjent odmówi hospitalizacji, użycia wobec niego nawet przymusu bezpośredniego. Poseł zapytał dalej o to, co będzie, jeśli pacjent nie zgodzi się na izolację i zaskarży ministerstwo czy oddział szpitalny o ograniczenie jego wolności.

"Przymusowa hospitalizacja jest rodzajem ograniczeniem wolności" – zauważył. Jego zdaniem uzasadnione jest zatem wpisanie w ustawę nowej jednostki chorobowej – COVID-19.

GIS zapewnił jednak, że ma opinię prawną, która jednoznacznie wskazuje, że można zastosować metody prewencyjne. Wiceminister wyjaśnił, że resort ma opinię prawną, która mówi o tym, że w świetle obowiązujących przepisów "możemy pacjenta, który ma objawy lub podejrzenie zakażenia koronawiruse,m przymusowo hospitalizować".

strona 2 z 2
Zobacz także
  • Rekordowy wzrost liczby zgonów i zakażeń 2019-nCoV
  • Polska - 1643 osób pod nadzorem epidemiologicznym
  • „Wirus zjednoczył naukowców i rządy”
  • Japonia - 44 kolejne zakażenia 2019-nCoV na Diamond Princess
  • MZ: Polska bez 2019-nCoV
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!