Czy szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko rozwoju neuralgii po półpaścu?
Komu zaproponować takie szczepienie?
Komu zaproponować takie szczepienie?
Opublikowane niedawno rozporządzenia Ministra Zdrowia wprowadzają ważne nowości dotyczą szczepień zalecanych dla dorosłych (RSV, półpasiec) oraz niektórych obowiązkowych dla dzieci (pneumokoki, ospa wietrzna).
Jaka jest częstość półpaśca u dzieci i grupy ryzyka jego wystąpienia? U kogo konieczne jest leczenie?
Kiedy ospa wymaga leczenia? Jakie są możliwości profilaktyki?
W artykule opisano przypadek potwierdzonej ospy wietrznej u noworodka po kontakcie z matką, u której wystąpiła osutka skórna po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej po porodzie.
Wpływ stosowania szczepionki przeciw półpaścowi na czas trwania klinicznie istotnego bólu związanego z półpaścem oraz na częstość stosowania leków przeciwbólowych wśród pacjentów z półpaścową infekcją przełomową – wyniki badań ZOE-50, ZOE-70 i ZOE-HSCT.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
EMA zarejestrowała rekombinowaną szczepionkę przeciwko półpaścowi w UE w 2018 roku, ale do tej pory nie była ona dostępna na polskim rynku. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami o nowym preparacie.
Czy obserwowano zmiany w epidemiologii półpaśca u osób starszych w populacjach objętych powszechnymi szczepieniami przeciwko ospie?
Półpasiec stanowi reaktywację utajonego zakażenia wirusowego, wywołanego przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Czy szczepienia przeciw COVID-19 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem reaktywacji wirusa?