Wczesne wykrycie sepsy decyduje o zwiększeniu szans chorego na przeżycie. Sztuczna inteligencja pomaga lekarzom we wczesnym wykrywaniu sepsy i zmniejsza śmiertelność wewnątrzszpitalną.
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zaleceń istotnych dla lekarza praktyka, które są nowe, wymagają zmiany dotychczasowej praktyki lub w odniesieniu do których nastąpiła istotna zmiana danych naukowych w ciągu ostatnich 5 lat.
U każdego dziecka w pierwszych latach życia występują wielokrotne epizody infekcji – najczęściej wirusowych zakażeń dróg oddechowych i zakażeń żołądkowo-jelitowych. Wiele takich epizodów ma łagodny i samoograniczający się charakter, a chore dziecko może nie być konsultowane przez lekarza.
Posłuchaj wypowiedzi konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana nagranej w styczniu 2018 roku w Krakowie podczas Konferencji Współczesne problemy chorób zakaźnych.
Infografika przygotowana przez European Centre for Disease Prevention and Control
Pierwsze „Spotkania Kliniczne mikrobiologów i farmaceutów klinicznych z pediatrami” poświęcono problematyce sepsy. Konferencję zorganizowano 15 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie z inicjatywy Zakładu Mikrobiologii USDK.
Zapraszamy Państwa do wejścia na stronę www.metaclinician.com/sepsis i udzielenie odpowiedzi na 30 pytań. Dane z tej całkowicie anonimowej ankiety wpłyną na ostateczną treść nowych wytycznych postępowania w sepsie i wstrząsie septycznym.
Wysłuchaj wypowiedzi dr. med. Tomasza Ozorowskiego.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu prof. Franka Brunkhorsta w języku angielskim.
Przedstawiamy podsumowanie obecnej wiedzy i omówienie najnowszej metaanalizy dotyczącej stosowania steroidów w sepsie.