Pacjentka skarżyła się na bóle stóp i dłoni, a w ciągu ostatnich sześciu miesięcy schudła 12 kilogramów. W bliskim związku czasowym z początkiem objawów została ugryziona przez kleszcza, po czym pojawił się rumień wędrujący.
Obraz kliniczny boreliozy jest zróżnicowany i może obejmować objawy skórne i stawowe, neurologiczne oraz sercowe. Bakterie powodujące boreliozę są przenoszone tylko przez kleszcze. Nie wykazano, aby przenosiły je inne pajęczaki lub owady.
Mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym, częstoskurczem napadowym i przewlekłym kaszlem w przebiegu nikotynizmu został przyjęty do szpitala w kwietniu 2020 roku z powodu gorączki 38,8oC, nasilenia kaszlu (suchego) i duszności wysiłkowej.
43-letni mężczyzna rasy kaukaskiej, bez istotnej przeszłości chorobowej, zgłosił się do izby przyjęć oddziałów chorób zakaźnych szpitala we Wrocławiu z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2.
Przypadek młodego mężczyzny, który zgłosił się do lekarza rodzinnego z powodu ostrego zapalenia gardła i migdałków (OZGiM), nieustępującego pomimo przyjmowania od 5 dni antybiotyku, dodatkowo w czasie leczenia pojawił się ropny nalot.
Zmiany kliniczne wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus HPV) nazywane brodawkami (verrucae) bądź potocznie kurzajkami, należą do najczęstszych zakażeń wirusowych. Zakażenie HPV na świecie dotyczy 5-30% populacji i rozróżnia się około 150 genotypów wirusa.
64-letnia pacjentka, chorująca na seropozytywne reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), w okresie dużej aktywności choroby, została skierowana na konsultację pulmonologiczną przed planowanym leczeniem infliksymabem.
U 12-letniej dziewczynki wystąpiły objawy: gorączka 39°C, osłabienie, nudności. W badaniu fizykalnym stwierdzono: rozpulchnione jaskrawoczerwone migdałki z widocznymi czopami, zaczerwienione gardło, powiększenie podżuchwowych węzłów chłonnych. Kilka godzin po wystąpieniu gorączki pojawiła się też wysypka na twarzy, tułowiu i kończynach.
Do pediatry zgłosili się rodzice z 4-letnim chłopcem zaniepokojeni, czy jego odporność jest prawidłowa. Martwią się tym, że chłopiec bardzo często choruje i według nich jest mniejszy od swoich rówieśników.
Zdrowy 42-letni mężczyzna zgłosił się na izbę przyjęć z powodu stwierdzenia na tylnej powierzchni lewego uda zmiany skórnej, bez towarzyszącego bólu czy świądu skóry.