Skuteczność przeciwciał monoklonalnych w zapobieganiu zakażeniom RSV u niemowląt i dzieci – przegląd systematyczny i metaanaliza sieciowa
Jakie są aktualnie dostępne przeciwciała przeciw RSV? Jaka jest ich względna skuteczność?
Jakie są aktualnie dostępne przeciwciała przeciw RSV? Jaka jest ich względna skuteczność?
W tym roku wcześniej i obejmie większą grupę dzieci.
Jest to pierwsza na świecie szczepionka przeznaczona do profilaktyki zakażeń dolnych dróg oddechowych o etiologii RSV u starszych dorosłych.
Zapoznaj się z odpowiedzią prawnika.
Wskazania do stosowania preparatu Abrysvo rozszerzono o profilaktykę zakażenia dolnych dróg oddechowych o etiologii RSV u niemowląt w pierwszych 6 miesiącach życia poprzez szczepienie matek w czasie ciąży.
Zalecenia dotyczą stosowania 2 nowych szczepionek przeciwko RSV, które w tym roku otrzymały rejestrację FDA. Jeden z tych preparatów zarejestrowała także EMA.
Pod koniec kwietnia 2023 roku preparat ten otrzymał pozytywną opinię CHMP działającego przy EMA dla jej dopuszczenia do stosowania u osób w wieku ≥60 lat.
Ten sam preparat pod koniec kwietnia br. otrzymał pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działającego przy Europejskiej Agencji Leków.
Prace nad bezpieczną i skuteczną szczepionką przeciwko RSV rozpoczęły się już kilka lat po odkryciu wirusa w 1956 roku – do tej pory bez większych sukcesów. Wydaje się jednak, że zła passa została przerwana.
Zakażenia wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) zostaną objęte przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.