29-letnia kobieta została przyjęta do Kliniki Pneumonologii z powodu nasilonej duszności, suchego kaszlu i okresowo podwyższonej temperatury ciała, z podejrzeniem śródmiąższowego zapalenia płuc lub przewlekłej zatorowości płucnej.
Przy przyjęciu stwierdzono:
– Chorą przeniesiono do kliniki z oddziału chorób wewnętrznych, do którego została przyjęta z powodu nasilonej duszności spoczynkowej. Wykonano tam RTG klatki piersiowej, który uwidocznił liczne śródmiąższowe zmiany o charakterze drobnoguzkowym w obrębie obu płuc (ryc. 1), ponadto cechy przeciążenia prawej komory serca w EKG oraz wypadanie przedniego płatka zastawki mitralnej z falą zwrotną 2+ w echokardiografii przezklatkowej. Zastosowano glikokortykosteroid ogólnoustrojowo i wziewnie, leki rozszerzające oskrzela, tlenoterapię oraz heparynę drobnocząsteczkową w dawce profilaktycznej; uzyskano nieznaczną poprawę stanu klinicznego.
– Stopniowe zmniejszanie się tolerancji wysiłku, ogólne osłabienie oraz okresowe napady suchego kaszlu z towarzyszącą dusznością wysiłkową chora obserwowała od 5 lat.
– Dwa miesiące przed przyjęciem do kliniki wystąpiła nasilona duszność spoczynkowa z napadowym suchym kaszlem, bez podwyższonej temperatury ciała. Lekarz rodzinny rozpoznał zakażenie dolnych dróg oddechowych i zastosował antybiotyk oraz glikokortykosteroid ogólnoustrojowo przez 7 dni, ale dolegliwości tylko nieco się zmniejszyły.
– W ciągu ostatnich 2 miesięcy duszność narastała i pojawiała się już podczas wykonywania drobnych czynności domowych. Duszności towarzyszył napadowy, suchy kaszel nasilający się przy zmianie pozycji ciała z leżącej na siedzącą oraz kłujący ból w obu połowach klatki piersiowej, nasilający się podczas kaszlu i głębokiego oddychania. Sporadycznie występowała podwyższona temperatura ciała (do 37,5°C).
– Chora nie przyjmowała na stałe żadnych leków, nie paliła papierosów, od 5 lat jest narażona na kontakt z alergenami gołębi w miejscu zamieszkania (sąsiad hoduje gołębie na poddaszu).
– W wieku 17 lat wykazano u niej za pomocą punktowych testów skórnych uczulenie na alergeny wziewne (pyłki traw i drzew). Występowały wówczas objawy alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek (napadowe kichanie, blokada nosa, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, świąd i łzawienie oczu) w czerwcu i lipcu, jednakże od 3 lat w ogóle się nie pojawiały.
– Wywiad rodzinny: dziadek ze strony ojca chorował na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i zmarł z jej powodu.
Ryc. 1