Dr Marta Kucharska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymała „Diament Wrocławia”.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii Salmonelli w jednej partii wołowego mięsa mielonego.
Nad lekami przeciwko chorobom zakaźnym powodowanym przez świdrowce, pracują badacze z Polski, Niemiec i Czech. Zbadają konkretny enzym jednokomórkowych pasożytów i zaproponują „kandydatów na leki” lepsze niż dotąd stosowane.
Zmarła kolejna osoba zakażona bakterią Legionella pneumophila. To 25. zgon osoby z potwierdzonym zakażeniem – poinformował w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Jaromir Ślączka.
Sepsy nie da się zwalczyć, ale można stworzyć system, który pozwoli ją skutecznie leczyć – mówił w środę konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban podczas konferencji inauguracyjnej dot. projektu „Narodowy Program Zwalczania Sepsy”.
W stanie Kerala na południu Indii stwierdzono pierwsze zgony osób zakażonych wirusem Nipah. Na razie wykryto cztery infekcje, a dwie spośród zakażonych osób zmarły. Kolejne potencjalnie zainfekowane osoby zaś odizolowano. Obserwowanych jest już w sumie 170 osób.
Miniaturowe maszyny zdolne do przewiercania się przez bakterie i grzyby w odpowiedzi na światło widzialne mogą stanowić prawdziwą rewolucję w walce z drobnoustrojami.
Dzięki nowemu portalowi naukowcy mają pełny dostęp do najbardziej kompleksowego zbioru danych dotyczących patogenów z całego świata.
W naturalnym środowisku spotkamy ją m.in. w rzekach czy jeziorach, ale L. pneumophila świetnie czuje się też w źle utrzymanych urządzeniach klimatyzacyjnych czy zanieczyszczonych miejskich instalacjach wodociągowych.
Dzisiaj w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi uruchomiona została zmodernizowana zakaźna izba przyjęć.