Konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, dr hab. med. Ryszard Pogłód opublikował swoje stanowisko w sprawie zakażeń zjadliwym szczepem E.coli, w odniesieniu do krwiodawców.
Startuje konkurs Pozytywnie Otwarci, który skierowany jest do organizacji pozarządowych, organów samorządów lokalnych oraz placówek ochrony zdrowia. Jego celem jest zachęcenie jak największej grupy ludzi do podjęcia konkretnych, kreatywnych działań w trzech obszarach:
W dniach 8-10 czerwca w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbywa się Specjalna Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęcona epidemii HIV/AIDS.Celem sesji jest m.in. przegląd postępu jaki dokonał się na świecie w walce z epidemią w ciągu ostatnich 30 lat.
Mutacja bakterii E.coli spowodowała, że przebieg epidemii jest inny niż miało to miejsce wcześniej. Jak dotąd epidemie E.coli atakowały najczęściej dzieci, a ich źródłem było zwykle np. niedopieczone mięso - mówi w rozmowie z PAP biotechnolog dr Krzysztof Kucharczyk.
Głowny Inspektorat Sanitarny opublikował nowe informacje dla lekarzy w związku z wystąpieniem na terenie Niemiec ogniska zachorowań wywołanych E.coli O104 STEC
W Polsce w związku z zakażaniem E. coli (STEC) hospitalizowanych jest 5 osób - poinformował rzecznik GIS Jan Bondar. Trzy osoby leżą w szpitalu w Szczecinie. 70 latek znajduje się w szpitalu Łodzi. Najbardziej niepokojący przypadek chłopca, który ma powikłania związane z zespołem hemolityczno-mocznicowym i przebywa w jednym z warszawskich szpitali. - powiedział rzecznik GIS.
Na najbliższej sesji sejmiku, która odbędzie się 20 czerwca radni białostockiego sejmiku zadecydują czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. K. Dłuskiego zostanie przekazany tamtejszemu Uniwersytetowi Medycznemu.
Szczep bakterii, który spowodował śmierć 18 osób, w tym 17 w Niemczech, jest "bardzo rzadki" i nigdy wcześniej nie wywołał epidemii - podała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Za falę zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC, która spowodowała już śmierć 17 osób, jest odpowiedzialny nowy szczep bakterii, którego nigdy wcześniej nie widziano - poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Od połowy maja w Niemczech (przede wszystkim w landach północnych: Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze) notuje się wzrost zachorowań na wywołany werocytotoksycznym szczepem E. coli (STEC) zespół hemolityczno-mocznicowy poprzedzony najczęściej krwistą biegunką. Do 30 maja Instytut Roberta Kocha w Berlinie potwierdził wystąpienie łącznie 329 zachorowań (w tym 3 zgonów).