Skuteczność repelentów jest zróżnicowana w zależności od produktu i gatunków stawonogów, a na jej poziom wpływają także: temperatura powietrza, aktywność fizyczna i potliwość użytkownika oraz ekspozycja na wodę i inne czynniki.
Posłuchaj wykładu dr Weroniki Rymer wygłoszonego w ramach sesji 5. Inne choroby przenoszone przez kleszcze.
Na razie nie możemy mówić o rodzimych zachorowaniach na gorączkę krymsko-kongijską w Polsce, ale mogą być przypadki zawleczone.
Posłuchaj wykładu prof. Tomasza Chmielewskiego wygłoszonego w ramach sesji 4. Borelioza cz. 2. Diagnostyka i leczenie repetytorium z chorób przenoszonych przez kleszcze.
Posłuchaj wypowiedzi prof. Anny Moniuszko-Malinowskiej z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Rada Ekspertów NIL wydała stanowisko, w którym sprzeciwia się stosowaniu długotrwałej terapii antybiotykami u pacjentów z rozpoznaniem boreliozy, zwanej metodą ILADS. Terapia ta nie posiada wystarczających podstaw klinicznych oraz wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi – zaznaczają eksperci.
Posłuchaj wypowiedzi prof. Anny Moniuszko-Malinowskiej z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Komisja ds. parazytologii medycznej oraz zespół ds. mikrobiologii medycznej KRDL opublikowały wspólne stanowisko w sprawie badania kleszczy na obecność patogenów chorób transmisyjnych w Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych.
Posłuchaj debaty ekspertów w ramach sesji 2. Odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych repetytorium z chorób przenoszonych przez kleszcze.
Posłuchaj wykładu prof. Joanny Zajkowskiej wygłoszonego w ramach sesji 2. Odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.