Nieleczone choroby przenoszone drogą płciową (STI) mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zwalczanie ich jest głównym wyzwaniem zdrowia publicznego w Regionie Europejskim WHO.
Niewiele ukłuć przez kleszcza powoduje objawy chorobowe. Większość zakażeń jest bezobjawowa i eliminowana przez własne mechanizmy obronne, pozostawiające ślad w postaci obecności przeciwciał. Przeciwciała obecne u osób zdrowych w populacji eksponowanej występują nawet do 80% (myśliwi, leśnicy), w całej Polsce u 12% badanych zdrowych.
Co jest największym osiągnięciem w dziedzinie gastroenterologii w ostatnich latach? – Największe tryumfy medycyna odnotowuje w dziedzinie chorób infekcyjnych. Przykładem było wprowadzenie kilka lat temu leków bezpośrednio oddziałujących na aparat replikacyjny HCV – mówi prof. Marek Hartleb, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
W 2021 roku zanotowano 241 mln zachorowań na malarię w 85 krajach (wzrost z 227 mln w 2019 r.). Zobacz, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na epidemiologię malarii w krajach tropikalnych.
Higiena rąk to podstawowy sposób ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń. Zobacz jak prawidłowo dezynfekować i myć ręce.
Ukazał się szczegółowy raport epidemiologiczny, w którym eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podają dane dotyczące zachorowań i zgonów z powodu malarii w 2019 r. oraz analizują 20 ostatnich lat walki z tą chorobą.
Autorzy przedstawiają wybrane publikacje z 2018 i 2019 roku dotyczące astmy, POChP, zakażeń układu oddechowego, śródmiąższowych chorób płuc, bezdechu sennego, palenia tytoniu, chorób opłucnej i bronchoskopii diagnostycznej.
Zalecenia the Society for Healthcare Epidemiology of America dla Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka.
Trudności w interpretacji wyników oznaczenia przeciwciał przeciwko antygenom pałeczki krztuśca omawia prof. Leszek Szenborn.
Zakażenia skóry i tkanek miękkich są wynikiem wniknięcia drobnoustrojów do skóry oraz jej tkanek pomocniczych. Postępowanie w przypadku zakażeń skóry i tkanek miękkich zależy od ich ciężkości i umiejscowienia, a także obecności chorób współistniejących.
Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!