Z zapaleniem narządów miednicy mniejszej często wiąże się obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
W artykule przedstawiono europejskie wytyczne postępowania w rzeżączce, w tym: etiologię, drogi przenoszenia i epidemiologię, objawy kliniczne, wskazania do wykonania badań diagnostycznych, rozpoznanie, poradnictwo dla chorych, leczenie, postępowanie wobec partnerów seksualnych chorych na rzeżączkę, kontrolę po leczeniu, identyfikację i raportowanie przypadków niepowodzenia leczniczego oraz zgłaszanie przypadków choroby.
Kolejna część wytycznych CDC jest syntetyczną analizą współczesnych możliwości zapobiegania zakażeniu ludzkim wirusem brodawczaka, leczenia jego skutków oraz skriningu w kierunku raka szyjki macicy z odniesieniem do warunków amerykańskich.
Jaki jest główny cel programów powszechnych szczepień przeciwko HPV? Które grupy populacji w pierwszej kolejności należy objąć szczepieniami? Czym kierować się przy wyborze preparatu do ich realizacji?
Rozpoczęcie programu powszechnych szczepień przeciwko HPV to długo oczekiwana zmiana w polskim PSO. Ale co będzie czynnikiem warunkującym jego sukces? Zapoznaj się z komentarzem prof. Andrzeja Nowakowskiego z Centralnego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Dokument opracowano w ramach projektu Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa oraz Instytutu dla Zdrowej i Lepszej Starości we współpracy z Kliniką Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zaleceń istotnych dla lekarza praktyka, które są nowe, wymagają zmiany dotychczasowej praktyki lub w odniesieniu do których nastąpiła istotna zmiana danych naukowych w ciągu ostatnich 5 lat.
Zapalenie cewki moczowej może być spowodowane zarówno czynnikami infekcyjnymi, jak i niezakaźnymi. Lekarze powinni się starać uzyskać obiektywne dane świadczące o zapaleniu cewki moczowej.
Którym preparatem realizowane są szczepienia? W jakich sytuacjach i komu można podać szczepionkę w ramach profilaktyki poekspozycyjnej? Kto kwalifikuje się do szczepienia przedekspozycyjnego?