Pacjent dorosły z gorączką o nieznanej przyczynie – algorytm postępowania dla lekarza rodzinnego
05.08.2022
dr n. med. Anna Kuna
Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny
Rodzinna 2021 - Nowości i praktyka
Wybrane treści dla pacjenta
-
Gorączka okopowa
Bakteria Bartonella quintana występuje na całym świecie a doniesienia o przypadkach gorączki okopowej pochodzą z wielu krajów, ale nie określono dokładnie jej rozpowszechniona w różnych społecznościach.
-
Bostonka – kiedy można się zarazić? Objawy bostonki u dziecka i dorosłego
U mojej córki w przedszkolu w zeszłym tygodniu kilkoro dzieci zachorowało na bostonkę. Moja córka nie miała kontaktu z chorymi na bostonkę dziećmi, ponieważ nie chodziła wtedy do przedszkola. Czy bostonką można się zarazić od dziecka, które nie ma jeszcze objawów? Jakie są objawy bostonki i kiedy się pojawiają od momentu kontaktu z chorym? Czy ja również mogę się zarazić od mojej córki, czy jest to typowo dziecięca choroba?
-
Gorączka w podróży do tropiku
Gorączka podczas egzotycznej podróży może być objawem groźnych dla życia chorób tropikalnych i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
-
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej jest spowodowana zakażeniem enterowowirusami, a jej objawami są między innymi gorączka, złe samopoczucie oraz charakterystyczna wysypka w jamie ustnej, na skórze rąk i stóp, czasem także na pośladkach i tułowiu. Choroba występuje głównie u dzieci i jest bardzo zakaźna, przenosi się przez kontakt z wydzielinami i wydalinami (choroba brudnych rąk). Bywa błędnie nazywana „bostonką”.
-
Zatrucie pokarmowe
Większość przypadków zatrucia pokarmowego ustępuje w ciągu paru dni bez konieczności zgłaszania się do lekarza. Podstawowe znaczenie ma nawadnianie doustne. Jeżeli zatrucie przebiega ciężko, lekarz może zdecydować o leczeniu szpitalnym i nawadnianiu dożylnym. W niektórych rodzajach zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego lekarz może wyjątkowo zlecić antybiotyki.
-
Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym
Gorączka z zespołem nerkowym jest chorobą odzwierzęcą, której rezerwuarem są gryzonie: myszy i szczury. Po raz pierwszy choroba taka została opisana po masowych zachorowaniach amerykańskich żołnierzy w Korei, w dorzeczu rzeki Hantaan.